Zelenskyy: Ne do të mbajmë presionin ushtarak mbi forcat ruse në Detin e Zi

Zelenskyy: Ne do të mbajmë presionin ushtarak mbi forcat ruse në Detin e Zi

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, tha se do të ruante presionin ushtarak në Krimenë e pushtuar nga Rusia nëpërmjet video-lidhjes në një konferencë sigurie në Pragë, e cila u shoqërua me probleme teknike dhe një sulm të mundshëm hakeri.

Kievi ka shtuar sulmet kundër forcave ruse në Detin e Zi dhe në Krime, të cilat Moska i kapi dhe aneksoi në vitin 2014, ndërsa forcat ukrainase vazhdojnë kundërsulmimin e tyre gati pesë-mujor. Zelenskyy deklaroi se “iluzionet” e sovranitetit rus mbi Krimenë dhe Detin e Zi ishin shpërndarë, shkruajnë mediat e huaja.

“Flota ruse (në Detin e Zi) nuk është më në gjendje të operojë në pjesën perëndimore të Detit të Zi dhe gradualisht po tërhiqet nga Krimea”, tha Zelenskyy.

Sulmet e Ukrainës në dhe rreth Krimesë përfshijnë goditjen e një baze ajrore ruse në gadishull, një seli të flotës së Detit të Zi në Sevastopol dhe të vetmen urë që lidh Krimenë me Rusinë.

“Ne nuk kemi siguruar ende kontrollin e plotë të zjarrit në Krime dhe ujërat përreth, por do ta bëjmë”, tha Zelenskyy.

Një zëdhënës i kryetarit të parlamentit çek tha se faqja e internetit e ngjarjes, e cila u ndoq nga parlamentarë nga vende të ndryshme, ishte hakuar. /Dosja.al

MARKETING