. Rajoni Archives - TV-SHENJA

Rajoni Archive

Të martën takim Zaev-Micotakis në Nju-Jork

Në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të KB-së në Nju-Jork, të martën, më 24 shtator, është paraparë takim i Zoran Zaevit me Kirjakos Micotakisin, sipas burimeve greke, informon korrespondentja e MIA-s nga Athina. Ky do të jetë takim i parë i kryeministrave …

Koshtunica: Zgjidhja për Kosovën, si Hong Kongu

Ish-presidenti dhe ish-kryeministri i Serbisë, Vojisllav Koshtunica, ka deklaruar se kishte një propozim për zgjidhjen e çështjes së Kosovës dhe se ai bazohej në modelin e Hong Kongut. Koshtunica, siç shkruan ‘Kurir’, thotë se ky model do të ishte kompromis, i cili …

Shqiptarët, komuniteti i dytë më i madh në Itali

Shqiptarët janë popullata e dytë më e madhe e emigrantëve në Itali. Kreu i Institutit Italian të Statistikave, Xhankarlo Blanxhardo, tha të enjten në Komisionin Parlamentar për çështjet kushtetuese, se numri i shqiptarëve në vend vitin e kaluar arriti në 441 mijë. …

Vuçiq: Amerika pret që ta njohim Kosovën

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka thënë se Amerika pret nga vendi i tij që ta njohë Pavarësinë e Kosovës. Në një intervistë për Televizionin Pink ai ka theksuar se ambasadori i deritanishëm amerikan në Beograd, Kyle Scott ka luftuar për një marrëdhënie …

Tërmeti i fuqishëm godet ishullin e njohur grek

Është rikthyer sërish makthi i tërmeteve në Greqi. Mediet raportojnë se ishulli i bukur grek, Zakynthos, është tronditur nga një lëkundje e fuqishme 4.5 ballë të shkallës Rihter. Ndërkohë, ky ishull i godit edhe tri ditë më parë nga një tjetër lëkundje …