Stuhia në Mbretërinë e Bashkuar, personi i dytë konfirmohet i vdekur në Skoci

Stuhia në Mbretërinë e Bashkuar, personi i dytë konfirmohet i vdekur në Skoci

Personi i dytë ka vdekur pasi stuhia Babet goditi pjesë të mëdha të Mbretërisë së Bashkuar.

Policia e Skocisë tha se një shofer 56-vjeçar vdiq pasi një pemë goditi furgonin rreth orës 17:05 të së enjtes.

Një alarm i rrallë i kuq i motit i lëshuar nga Zyra Met, duke paralajmëruar për një “rrezik për jetën nga rrjedha e shpejtë ose e thellë e ujit” në pjesë të Skocisë, u zgjat deri në mesnatën e së shtunës.

Ndërkohë, një kërkim i madh ishte duke u zhvilluar pas raportimeve të një burri të bllokuar në një automjet në ujërat e përmbytjes.

Policia e Skocisë tha se alarmi u ngrit në orën 3 të mëngjesit të së premtes pranë fshatit Marykirk në Aberdeenshire.

“Kërkimet me shumë agjenci janë në vazhdim dhe qytetarëve u kërkohet të shmangëin zonën për sigurinë e tyre”, tha një zëdhënës i policisë, raporton Skynews, transmeton Klan Kosova.

MARKETING