Një pilot në SHBA tentoi të rrëzonte një avion të Alaska Airlines

Një pilot në SHBA tentoi të rrëzonte një avion të Alaska Airlines

Një pilot jashtë detyrës është akuzuar për 83 akuza për tentativë vrasjeje pasi ai dyshohet se u përpoq të rrëzonte një avion pasagjerësh të Alaska Airlines gjatë një fluturimi të dielën mbrëma (10/22).

I dyshuari, siç raportohet nga BBC, ishte ulur pas pilotit dhe oficerit të parë, sipas linjës ajrore. Policia thotë se i dyshuari është Joseph David Emerson, 44 vjeç.

Fluturimi ishte nga Aeroporti Everett, Uashington për në San Francisko, Kaliforni, me 80 pasagjerë në bord. Anëtarët e ekuipazhit të Alaska Airlines Flight 2059 raportuan incidentin në kontrollin e trafikut ajror.

Fluturimi ishte planifikuar të bëhej në orën 17:25 (koha lokale) dhe të mbërrinte në San Francisko në orën 19:30. Avioni fluturoi në Portland, Oregon dhe i dyshuari u kap pa rezistencë, thanë zyrtarët.

 

 

“Ne kemi një djalë që u përpoq të fikte motorët,” citohet të ketë thënë një nga pilotët, sipas një regjistrimi.

“Ne jemi mirënjohës për trajtimin profesional të situatës nga ekuipazhi i fluturimit Horizon dhe vlerësojmë qetësinë dhe durimin e klientëve tanë,” shtoi linja ajrore.

 

MARKETING