Mbi 100 mijë persona të larguar nga vendi, OKB paralajmëron: Sudani drejt katastrofës së plotë

Mbi 100 mijë persona të larguar nga vendi, OKB paralajmëron: Sudani drejt katastrofës së plotë

Më shumë se 100,000 njerëz janë larguar nga Sudani që nga shpërthimi i luftimeve të ashpra midis forcave rivale më 15 prill, tha OKB.

Zyrtarët paralajmëruan për një “katastrofë të plotë” nëse luftimet nuk mbarojnë, ndërsa rreth 334,000 njerëz të tjerë janë zhvendosur brenda Sudanit.

Luftimet po vazhdojnë në kryeqytetin, Khartoum, midis ushtrisë dhe Forcave të Mbështetjes së Shpejtë paraushtarake (RSF), pavarësisht një armëpushimi që u vendos më herët.

Të hënën, i dërguari i posaçëm i OKB-së në Sudan, Volker Perthes, tha se të dy palët kishin rënë dakord të hynin në bisedime për të negociuar një armëpushim “të qëndrueshëm dhe të besueshëm”. Arabia Saudite ishte një vend i mundshëm për bisedimet, shtoi ai.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif