Lajçak: Marrëveshja për Asociacionin duhet të zbatohet

Lajçak: Marrëveshja për Asociacionin duhet të zbatohet

Ka përfunduar takimi mes kryeministrit Albin Kurti dhe emisarit të Bashkimit Evropian, për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

Në një prononcim për media Lajçak tha se vizita e tij është në kuadër të diskutimeve për normalizim të marrëdhënieve Kosovë-Serbi.

Ai ka thënë se diskutimi ka qenë i përqendruar te plani evropian, i njohur tashmë si plani franko-gjerman.
Lajçak ka thënë se çështje e diskutimit ishte edhe Asociacioni i komunave me shumicë serbe.

I pyetur për kushtet e vendosura nga Kurti për themelimin e Asociacionit, ai ka thënë se BE-ja ka qëndrim lidhur me këtë porse nuk mund ta shpalosë aktualisht. Ka shtuar se vlen rregulli që të gjitha marrëveshjet e nënshkruara duhet të zbatohen.