6 të vdekur dhe mbi 100 të plagosur pasi një tornado goditi qendrën e Mianmarit

6 të vdekur dhe mbi 100 të plagosur pasi një tornado goditi qendrën e Mianmarit

Gjashtë persona u vranë dhe 109 të tjerë u plagosën pasi një tornado vdekjeprurëse goditi qendrën e Mianmarit, thanë autoritetet lokale.
Tornadoja goditi fshatrat në qytezën Lewe të Naypyitaw Union Territory rreth orës 18:45 me orën lokale, tha Departamenti i Shërbimeve të Zjarrfikësve të Mianmarit.
“Gjashtë vdiqën në vend dhe 109 të tjerë u plagosën nga erërat e forta. Gjashtëmbëdhjetë nga të plagosurit ishin në gjendje kritike”, tha një oficer i policisë lokale, duke shtuar se deri më tani nuk ishte raportuar më shumë vdekje.

Viktimat ishin dy meshkuj dhe katër femra, tha departamenti i shërbimeve zjarrfikëse, duke shtuar se më shumë se 200 shtëpi u dëmtuan gjithashtu për shkak të tornados.

Të plagosurit po trajtohen në spitalet në Territorin e Bashkimit Naypyitaw dhe se operacionet e shpëtimit janë duke u zhvilluar.

MARKETING