Ukraina thotë se ia ka vrarë Rusisë më shumë se 142 mijë ushtarë

Ukraina thotë se ia ka vrarë Rusisë më shumë se 142 mijë ushtarë

Më shumë se 142 mijë ushtarë rusë janë vrarë tani që kur nisi pushtimi i Ukrainës, sipas ushtrisë ukrainase.

Në përditësimin e tyre, mbi humbjet luftarake, shtabi i përgjithshëm i forcave të armatosura të Ukrainës vlerësoi numrin e të vdekurve nga pala ruse në 142,270, me 1,010 që nga e premtja, transmeton Telegrafi.

Ushtria tha se 3,303 tanke dhe 6,533 automjete të blinduara ishin shkatërruar gjithashtu, një rritje në krahasim me ditën e djeshme përkatësisht prej pesë dhe 13.

Ndryshe më 24 shkurt bëhet 1 vit qëkur Rusia nisi pushtimin e Ukrainës. /Telegrafi/