U pretendua se lëshoi dy drone, Zelensky: Ne nuk sulmojmë Putinin apo Moskën, luftojmë për territorin

U pretendua se lëshoi dy drone, Zelensky: Ne nuk sulmojmë Putinin apo Moskën, luftojmë për territorin

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka mohuar se vendi i tij ka kryer një sulm të supozuar me dron në Kremlin, për të cilin Rusia thotë se ishte një përpjekje për të vrarë presidentin Vladimir Putin.

“Ne nuk sulmojmë Putinin apo Moskën. Ne luftojmë në territorin tonë. Ne po mbrojmë fshatrat dhe qytetet tona,” tha ai, duke folur gjatë një vizite në Finlandë.
Zyra e presidentit rus tha se mbrojtjet rrëzuan dy drone gjatë natës.

Ajo kërcënoi se do të hakmerrej kur dhe ku e konsideronte të nevojshme.
Pamjet e paverifikuara që qarkullojnë në internet tregojnë tymin që ngrihet mbi Kremlin – një kompleks i madh qeveritar në qendër të Moskës – herët të mërkurën. Një video e dytë tregon një shpërthim të vogël mbi ndërtesën e Senatit të vendit, ndërsa dy burra duket se ngjiten lart në kube.

Presidenca ruse tha se Ukraina kishte tentuar të sulmonte rezidencën e Putinit në Kremlin dhe e përshkroi atë si “një akt të planifikuar terrorist dhe një atentat ndaj presidentit”.

Zyrtarët thanë se dy drone që synonin kompleksin ishin çaktivizuar duke përdorur asetet e radarit elektronik, duke shtuar se Presidenti Putin nuk kishte qenë në kompleks në kohën e sulmit të supozuar.

Por Ukraina ka thënë se akuzat ruse janë thjesht një pretekst për sulme masive në territorin e saj dhe SHBA thotë se po i trajton pretendimet ruse me shumë kujdes.

Do të ketë gjithashtu një kontroll mbi efektivitetin e mbrojtjes ajrore ruse. Në muajt e fundit, sistemet kundërajrore janë parë në çatitë e Moskës në afërsi të ndërtesave kryesore. Ata janë vendosur atje sepse Kremlini është i shqetësuar se Ukraina, ose ata që janë dashamirës ndaj Ukrainës, mund të tentojnë të kryejnë sulme ajrore ndaj objektivave me vlerë të lartë.

Çfarëdo që ka ndodhur në të vërtetë të mërkurën në mëngjes, pyetja tani është se si do të përgjigjet Rusia. Disa zyrtarë kanë bërë thirrje tashmë për veprime të ashpra. Gjeneralët rusë kanë paralajmëruar shumë herë për përgjigje të ashpra ndaj çdo sulmi në territorin rus.

Por është e paqartë nëse Rusia ka kapacitetin për të kryer sulme hakmarrëse domethënëse, apo nëse ky incident do të çojë në ndonjë përshkallëzim të rëndësishëm në fushën e betejës brenda Ukrainës. /TCH/

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif