Turqia nuk gjen qetësi, një tjetër lëkundje e fortë tërmeti regjistrohet në kufirin me Sirinë

Turqia nuk gjen qetësi, një tjetër lëkundje e fortë tërmeti regjistrohet në kufirin me Sirinë
epa03875246 A geologist of the Austrian Central Institution for Meteorology and Geodynamics (ZAMG) points at a graph showing the amplitude of a minor earthquake with a magnitude strength of 4.3 according to Richter scale, which had its epicenter at Ebreichsdorf, just south of Vienna at about 4 a.m. on 20 September 2013. EPA/GEORG HOCHMUTH

Një tjetër tërmet ka goditur në orët e pasdites në kufirin turko-sirian.

Sipas emsc.csem, tërmeti që ka lëkundur rajonin, ka qenë në magnitudë prej 6.4 shkallëve të Rihterit dhe me thellësi 10km.

Tërmeti ka goditur në ora 17:04.

Ndërsa, lokacioni i saktë është 10 km në veri të Latakias së Sirisë dhe 14 km në juglindje të Antakias së Turqisë.

Tërmetet e fundit që kanë goditur Turqinë, kanë krijuar një prej fatkeqësive më të mëdha natyrore në histori, duke lënë rajone të tëra të shkatërruara dhe me dhjetëra mijëra të vdekur, të konfirmuar deri tani.