Sulmohet nga banda, arratisen 4000 të burgosur në Haiti

Sulmohet nga banda, arratisen 4000 të burgosur në Haiti

Banda të armatosura kanë sulmuar burgun kryesor në kryeqytetin e Haitit, Port-au-Prince, duke liruar shumë të burgosur. Shumica dërrmuese e rreth 4,000 burrave të mbajtur atje tani janë arratisur, tha një gazetar për BBC News. Midis të arrestuarve ishin anëtarë të bandës të akuzuar në lidhje me vrasjen e presidentit Jovenel Moïse në vitin 2021.

Dhuna në Haiti, vendi më i varfër në Amerikë, është përkeqësuar vitet e fundit. Bandat që synojnë të rrëzojnë kryeministrin Ariel Henry kontrollojnë 80% të Port-au-Prince.

“Të gjithë ne, grupet e armatosura në qytetet provinciale dhe grupet e armatosura në kryeqytet, jemi të bashkuar”, tha ish-oficeri i policisë, i cili mendohet se qëndron pas disa masakrave në Port-au-Prince.

Një valë të shtënash la katër policë të vdekur dhe pesë të plagosur. Ambasada franceze në Haiti këshilloi që të mos udhëtoni brenda dhe përreth kryeqytetit. Sindikata e policisë së Haitit i kërkoi ushtrisë të ndihmonte në përforcimin e burgut, por kompleksi u sulmua më vonë.

Një punonjës vullnetar i burgut u tha gazetarëve të Reuters se 99 të burgosur, duke përfshirë ish-ushtarët kolumbianë të burgosur për vrasjen e Presidentit Moïse kishin zgjedhur të qëndronin në qelitë e tyre nga frika se mos vriteshin. Dhuna ka qenë e përhapur që nga vrasja e Presidentit Moïse. Ai nuk është zëvendësuar dhe zgjedhjet nuk janë mbajtur që nga viti 2016.

Sipas një marrëveshjeje politike, zgjedhjet do të mbaheshin dhe i pazgjedhuri Henry duhej të tërhiqej deri më 7 shkurt, por kjo nuk ndodhi. Në janar, OKB-ja tha se më shumë se 8,400 njerëz ishin viktima të dhunës së bandave të Haitit vitin e kaluar, duke përfshirë vrasjet, plagosjet dhe rrëmbimet, më shumë se dyfishi i numrit të parë në 2022.

MARKETING