Sulmi me 7 viktima/ Zelensky përsërit thirrjen për ndihmë: Na duhen më shumë armë me rreze të gjatë

Sulmi me 7 viktima/ Zelensky përsërit thirrjen për ndihmë: Na duhen më shumë armë me rreze të gjatë

Pasi një sulm raketor vrau shtatë persona, përfshirë dy fëmijë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka rinovuar apelin e tij për më shumë armë me rreze të gjatë dhe mbrojtje ajrore për Ukrainën.

Sulmi rus në qytetin e Vilniansk, pranë qytetit juglindor të Zaporizhzhia, plagosi gjithashtu 31 të tjerë, thanë zyrtarët ukrainas. Në total, të paktën 11 civilë u vranë dhe 37 të tjerë u plagosën në sulmet me raketa në të gjithë Ukrainën të shtunën, raportoi Reuters.

“Qytetet dhe komunitetet tona vuajnë çdo ditë nga sulme të tilla ruse”, shkroi Zelensky në një postim në Telegram.

Por ai shtoi se kishte “mënyra për ta kapërcyer këtë”, duke përfshirë “shkatërrimin e raketave ruse, goditjen me aftësi reale me rreze të gjatë dhe rritjen e numrit të sistemeve moderne të mbrojtjes ajrore”.

Ai postoi imazhe nga Vilniansk që tregonin një krater të madh pranë një ndërtese që digjet, si dhe disa trupa të shtrirë në tokë. Prokurori i Përgjithshëm i Ukrainës Andriy Kostin tha se dy raketa goditën qytetin, duke dëmtuar infrastrukturën, një dyqan dhe ndërtesa banimi. Ministria ruse e Mbrojtjes nuk e ka komentuar publikisht sulmin.

Në kanalin e vet Telegram, ajo postoi pamjet e një sulmi me raketa në një hekurudhë që pretendonte se ishte afër vendbanimit Ukrainka – më pak se gjashtë milje (10 km) nga Vilniansk – dhe po përdorej nga forcat ukrainase për të shkarkuar armët dhe pajisjet ushtarake.

Kostin tha gjithashtu se katër persona u vranë dhe shtatë u plagosën në sulmet e artilerisë në tre fshatra pranë vijës së frontit në rajonin lindor të Donetskut. Aleatët perëndimorë tashmë e kanë furnizuar Ukrainën me një numër armësh me rreze të gjatë duke përfshirë raketat Scalp nga Franca, Storm Shadoë nga MB dhe ATACMS nga SHBA, si dhe sistemet e mbrojtjes ajrore Patriot të prodhuara nga SHBA.

Megjithatë, fluksi i armëve nga SHBA-ja, furnizuesi më i madh i armëve i Ukrainës  u lëkund në fillim të vitit 2024 pasi një projekt-ligj që përcaktonte ndihmë të mëtejshme ushtarake u mbajt në Kongres.

Legjislacioni u miratua përfundimisht në prill dhe sistemet e mbrojtjes ajrore dhe raketat me rreze të gjatë vinin në vijat e frontit muajin e ardhshëm. Por Ukraina ka fajësuar humbjet e jetëve dhe fitimet territoriale ruse përkohësisht për mungesën e municioneve dhe raketave të mbrojtjes ajrore që shkaktoi vonesa, ndërsa Zelensky ka vazhduar të bëjë thirrje për mbështetje të mëtejshme për të fituar luftën.

Në Telegram, ai falënderoi aleatët për ndihmën e tyre, por tha se vendimet për dërgimin e mëtejshëm të armatimit “duhet të përshpejtohen” pasi “çdo vonesë në vendimet në këtë luftë do të thotë humbje jetësh njerëzore”.

 

MARKETING