Shkon në 1037 numri i të vdekurve nga tërmeti katastrofik në Marok, 1204 të plagosur. Shumë të bllokuar nën rrënoja

Shkon në 1037 numri i të vdekurve nga tërmeti katastrofik në Marok, 1204 të plagosur. Shumë të bllokuar nën rrënoja

Numri i të vdekurve nga tërmeti i Marokut është rritur në 1037, me 1204 të plagosur , tha televizioni shtetëror i Marokut Al Aoula, duke cituar Ministrinë e Brendshme.

Janë 721 persona në gjendje kritike, shtoi Al Aoula.

Tërmeti, me magnitudë 7 të shkallës Rihter goditi Marokun qendror, teksa njerëzit dolën në rrugë në Marrakesh dhe qytete të tjera.

Shumë nga vdekjet u tha se ishin në zona malore të vështira për t’u arritur dhe të paktën 329 njerëz u plagosën.

 

Tërmeti goditi pas orës 23:00 me kohën lokale, në një thellësi relativisht të cekët 71 km në jug-perëndim të Marrakeshit, sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së.

 

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif