SHBA dhe aleatët e saj po planifikojnë t’i ofrojnë Ukrainës avionë luftarakë, çfarë është F-16?

SHBA dhe aleatët e saj po planifikojnë t’i ofrojnë Ukrainës avionë luftarakë, çfarë është F-16?

SHBA dhe aleatët e saj po planifikojnë t’i ofrojnë Ukrainës avionë luftarakë F-16, por ende nuk dihet koha.

Presidenti Joe Biden ka miratuar gjithashtu trajnimin e pilotëve ukrainas për të fluturuar F-16, pavarësisht refuzimeve të njëpasnjëshme të kërkesave të homologut të tij ukrainas Volodymyr Zelensky.

Por çfarë është F-16 dhe armët që mban?

F-16 Fighting Falcon është një avion luftarak me shumë role i zhvilluar për Forcat Ajrore të Shteteve të Bashkuara. Ka një top të brendshëm M61 Vulcan dhe 11 vende për montimin e armëve dhe pajisjeve të tjera.

Ngarkesa e tij zakonisht përbëhet nga dy bomba 907 kg, dy raketa ajër-ajër me rreze të shkurtër AIM-9 Sidewinder, dy raketa ajër-ajër me rreze të mesme veprimi AIM-120 dhe dy karburant të jashtëm 1088 kg.

Avioni mund të udhëtojë me shpejtësi deri në 1,500 metra për orë dhe ka një rreze prej më shumë se 2,002 milje.

Ka një hapje krahësh prej 9.9 metra dhe një gjatësi prej 13.8 m. Ai peshon 8935 kg pa karburant dhe ka një peshë maksimale të ngritjes prej 17,010 kg.

Ekziston edhe një model i avionit me një vend dhe me dy vende.

Gjatë Luftës së Gjirit në 1991, F-16 u përdorën për të sulmuar fushat ajrore, objektet e prodhimit ushtarak, vendet e raketave Scud dhe objektiva të tjera.

Ato u përdorën gjithashtu në bombardimet e NATO-s të infrastrukturës ushtarake në ish-Jugosllavi në vitin 1999, si dhe në Irak dhe Afganistan.

Ato operohen nga disa vende të tjera përveç SHBA-së, duke përfshirë Poloninë, Belgjikën, Holandën dhe Danimarkën.

 

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif