Pesë të vrarë nga sulmet ajrore ruse në Ukrainë

Pesë të vrarë nga sulmet ajrore ruse në Ukrainë

Sulme ajrore ruse ka pasur në qytetet përreth Ukrainës, përfshirë kryeqytetin, duke vrarë të paktën pesë persona.

Një grua dhe një fëmijë tre vjeçar u vranë në qytetin e Dnipro-s, sipas kryebashkiakut lokal, transmeton Telegrafi.


Tre persona vdiqën në Uman pasi raketat goditën ndërtesat e banimit, thanë zyrtarët. Një ndërtesë nëntë-katëshe është shkatërruar.
Sipas agjencisë së lajmeve Interfax, shpërthime ka pasur edhe në qytetet Kremenchuk dhe Poltova.

Në qytetin Kiev, 21 nga 23 raketa dhe dy dronë sulmues u zmbrapsën nga sistemi i mbrojtjes
Në Kiev, 21 nga 23 raketa dhe dy dronë sulmues u rrëzuan nga sistemi i mbrojtjes ajrore të Ukrainës, thanë zyrtarët në një postim në Telegram.

Kreu i administratës ushtarake të qytetit të Kievit tha se ky ishte sulmi i parë raketor rus në kryeqytet në 51 ditë.

Nuk dihet nëse ka viktima në qytetin e Kievit.

Sulmet vijnë pasi forcat ukrainase besohet se po përgatiten për një ofensivë ushtarake me pajisje të reja, duke përfshirë tanke, të furnizuara nga aleatët perëndimorë.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif