Numri i të vdekurve nga tërmeti në Turqi dhe Siri shkon në mbi 41 mijë

Numri i të vdekurve nga tërmeti në Turqi dhe Siri shkon në mbi 41 mijë

Është rënduar bilanci i viktimave si pasojë e tërmetit shkatërrimtar që tronditi Turqinë dhe Sirinë.

Sipas autoriteteve turke janë regjistruar 3,5418 vdekje nën rrënoja, ndërkohë që të palgosur kanë mbetur mbi 105 mijë persona, prej tyre 13, 200 janë në spitale duke marrë trajtim shëndetësor.

Ndërsa në Siri sipas OKB-së dhe qeverisë siriane raportohet për më shumë së 5,800 viktima.