Mbi 25 mijë viktima nga tërmetet në Turqi dhe Siri

Mbi 25 mijë viktima nga tërmetet në Turqi dhe Siri

Ekipet e shpëtimit në Turqi dhe Siri po vazhdojnë të kërkojnë nën rrënoja për të mbijetuar nga tërmetet shkatërruese të së hënës.

Zhvillimet më të fundit:

– Numri i vdekjeve tani ka tejkaluar 25,000 – duke përfshirë 21,848 njerëz që kanë vdekur në Turqi dhe të raportuar 3,553 në Siri.

– Rreth 24.4 milionë njerëz në të dy vendet janë prekur, sipas zyrtarëve turq dhe Kombeve të Bashkuara të cituar nga Reuters, në një zonë që përfshin afërsisht 450 km.

– Një familje prej pesë anëtarësh thuhet se është nxjerrë nga rrënojat në Turqi pesë ditë pas tërmetit, por pavarësisht disa shpëtimeve të mrekullueshme, Një grua qëndron përpara ndërtesave të shembura pas një tërmeti të fuqishëm në Adiyaman, Turqishpresa për të gjetur shumë të mbijetuar të tjerë po shuhet.

– Shefi i ndihmës i OKB-së tha se kjo është fatkeqësia natyrore është më e keqja që ai ka parë ndonjëherë.

– Siria gjithashtu ka thënë për komunitetin ndërkombëtar se i “ka gjak në duart e tij” për mos dërgimin e ndihmave.

– Në Turqi, dy grupe gjermane të ndihmës dhe ushtria austriake kanë pezulluar operacionet e tyre për shkak të shqetësimit për përkeqësimin e situatës së sigurisë.

– Zyrtarët turq nuk kanë raportuar përleshje në rajon pas tërmetit, por presidenti Erdogan tha më herët se qeveria do të ndërmarrë veprime kundër atyre që janë përfshirë në vjedhje dhe krime të tjera.