Lista e Gjermanisë për Euro 2024, Nagelsmann me surpriza

Lista e Gjermanisë për Euro 2024, Nagelsmann me surpriza
LYON, FRANCE - MARCH 23: Florian Wirtz of Germany celebrates with teammates after scoring his teams first goal during the international friendly match between France and Germany at Groupama Stadium on March 23, 2024 in Lyon, France.(Photo by Ralf Ibing - firo sportphoto/Getty Images)

Gjermania ka bërë publike listën paraprake të lojtarëve të ftuar në Euro 2024. Skuadra prej 27 lojtarësh do të reduktohet në 26, ndryshim ky që duhet të bëhet nga trajneri Nagelsmann përpara datës 7 qershor, atëherë kur Panzerat zhvillojnë miqësoren e fundit para premierës së Europianit.

Krahas veteranëve Manuel Neuer, Thomas Müller, Toni Kroos dhe kapitenit Ilkay Gündogan, skuadra paraprake përfshinte gjithashtu shokët e skuadrës së Führich-ut te Stuttgart, sulmuesin Deniz Undav dhe mbrojtësit Waldemar Anton dhe Maximilian Mittelstädt. Leon Goretzka, Mats Hummels dhe Julian Brandt janë mungesat e të papritura, me trajnerin Julian Nagelsmann që preferoi Pavlovicin dhe Robin Koch të Eintracht Frankfurt.

MARKETING