Kush e drejton botën? Popullariteti i liderëve botërorë zbulohet në sondazhin e ri

Kush e drejton botën? Popullariteti i liderëve botërorë zbulohet në sondazhin e ri

Një sondazh i publikuar rishtazi ka zbuluar se presidenti amerikan, Joe Biden, po përpiqet të ndryshojë rënien e tij në vlerësimin e publikut në mbarë botën, edhe pse aleatët kryesorë i japin atij meritën për udhëheqjen e një reagimi të ashpër ndaj luftës në Ukrainë.

Gjetjet vijnë nga sondazhi me bazë në SHBA, i realizuar nga Gallup, i cili ka publikuar vlerësimet vjetore të liderëve botërorë bazuar në intervistat nga e gjithë bota në vitin 2022.

Sipas sondazhit, vlerësimi i miratimit të administratës Biden në 137 vendet e anketuara nga Gallup tani është në 41%, një nivel i ri i ulët pas një rrëshqitjeje që filloi me tërheqjen katastrofike amerikane nga Afganistani në gusht 2021, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

Biden e ktheu vendin e tij nga një nivel i ulët në opinionin global gjatë gjashtë muajve të tij të parë në detyrë, por ndërkohë që ai ka arritur herë pas here të rrisë vlerësimin e tij të miratimit drejt pikës 50% në anën e pasme të përparimeve të herëpashershme të politikës, rënia e përgjithshme e tij vazhdoi deri në vitin e kaluar.

Thënë kështu, ndërsa vlerësimi prej 41% është pak më i ulët se numri i miratimit vendas të Biden prej 42.5%, vlerësimi i tij global i mosmiratimit është vetëm 33% – në krahasim me 52.1% në vend.

Ka gjithashtu disa lajme të mira për Biden në raport. Pavarësisht rënies së tij të përgjithshme në miratimin global, qytetarët e vendeve kyçe aleate po ngrohen me të: numri i tij u rrit në vendet në kufijtë e Rusisë dhe lufta në Ukrainë, me rritje dyshifrore jo vetëm në vetë Ukrainën, por edhe në Finlandë , Poloni dhe Lituani.

Kjo është në kontrast dramatik me Vladimir Putin, regjimi i të cilit është jashtëzakonisht jopopullor në të gjithë Evropën në tërësi. Plot 85% e pjesëmarrësve në sondazhin e Gallupit nuk e miratojnë udhëheqjen e tij me vetëm 7% që e miratojnë, një rënie prej 15 pikësh që nga sondazhi i vitit të kaluar.

Kjo e bën qeverinë e Putinit edhe më pak të popullarizuar se qeveria e Kinës, e cila ka një vlerësim të zymtë 65% të mosmiratimit në të gjithë kontinentin, vlerësimi i miratimit të saj ka rënë me dy pikë nga 18% në 16%.

Historia e suksesit në Evropë, ndërkohë, mbetet Gjermania, e cila pavarësisht një rënie të lehtë të miratimit (nga 50% në 46%) mbetet më e popullarizuar se sa ishte nën udhëheqjen e Angela Merkel.

Dhe pavarësisht disa kritikave për reagimin e saj ndaj emergjencës ukrainase, me shikuesit ndërkombëtarë të shqetësuar se qeveria e Olaf Scholz nuk po i përmbush premtimet e saj për të furnizuar Kievin me pajisje ushtarake, Gjermania mbetet fuqia kryesore më popullore e Evropës, duke gëzuar pëlqimin e 56% të qytetarëve të kontinentit.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif