Kirby: SHBA do të vendosë sanksione të reja ndaj Rusisë

Kirby: SHBA do të vendosë sanksione të reja ndaj Rusisë

SHBA do të shpallë sanksione të reja dhe kontrolle të eksporteve kundër Rusisë gjatë samitit të G7 në Italinë jugore më vonë këtë javë, tha të martën zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, John Kirby.

Shtetet e Bashkuara dhe udhëheqësit e ekonomive më të mëdha të vendit kanë vendosur sanksione gjithëpërfshirëse ndaj Rusisë për pushtimin e saj të Ukrainës në vitin 2022 dhe Kirby tha se ata do të shtojnë një grup të ri sanksionesh “ndikuese” dhe kontrolle eksporti që synojnë entitetet dhe rrjetet që ndihmojnë Rusinë të luftojë luftën e saj.

“Ne do të vazhdojmë të rrisim kostot për makinën ruse të luftës,” tha Kirby.

MARKETING