Hapet në Nigeri rafineria më e madhe e naftës në Afrikë

Hapet në Nigeri rafineria më e madhe e naftës në Afrikë

Rafineria më e madhe e naftës në Afrikë është hapur në Nigeri, ku shpresohet se do të lehtësojë mungesat kronike të karburantit.

Nigeria është një prodhues i madh i naftës, por pjesa më e madhe e kësaj dërgohet jashtë vendit ndërsa duhet të importojë karburantin e rafinuar të përdorur në automjete apo diku tjetër.

Si rezultat, vendi shpesh përballet me mungesa kronike të karburantit.

Ky është problemi që synohet të trajtojë rafineria prej 19 miliardë dollarësh, në pronësi të njeriut më të pasur të Afrikës, Aliko Dangote.

“Ky është një ndryshim i lojës për popullin nigerian,” tha Presidenti Muhammadu Buhari.

Fabrika, e cila nuk është ende funksionale, ka kapacitetin për të prodhuar rreth 650,000 fuçi produkte nafte në ditë – më shumë se sa duhet për të plotësuar nevojat e vendit. Ai përfshin gjithashtu një termocentral, port të thellë detar dhe fabrikë plehrash.

Rafineritë ekzistuese të Nigerisë janë mbyllur plotësisht për më shumë se tre vjet për shkak të vjedhjes së naftës, vandalizmit të tubacioneve dhe neglizhencës strukturore.

Nëse funksionon siç është planifikuar, termocentrali mund të bëjë një ndryshim të vërtetë në jetën e nigerianëve.

“Qëllimi ynë i parë është të rrisim prodhimin e produkteve të ndryshme për të siguruar që brenda këtij viti, ne të jemi në gjendje të kënaqim plotësisht kërkesën e vendit për produkte cilësore”, tha Dangote.

Megjithatë, nuk është e qartë se çfarë ndikimi do të ketë impianti në çmimin e karburantit në një vend ku çmimet me pakicë janë të subvencionuara. Qeveria thotë se këto subvencione do të hiqen së shpejti – vitin e kaluar ata morën të paktën një të katërtën e buxhetit kombëtar.

Fabrika e Dangote në Lagos, e cila u deshën gati shtatë vjet për t’u ndërtuar, thuhet se është rafineria më e madhe në botë me një tren, që do të thotë se uzina ka një sistem të integruar distilerie që mund të prodhojë një shumëllojshmëri produktesh dhe lëndësh petrokimike, në vend që të ketë njësi të ndryshme për çdo lloj produkti.

Është një nga projektet e fundit të mëdha që do të inaugurohet nga Presidenti Buhari, i cili jep dorëheqjen javën e ardhshme pasi kreu dy mandate në detyrë.

Presidenti Buhari do t’ia dorëzojë pushtetin Bola Tinubu, i cili fitoi zgjedhjet e diskutueshme presidenciale në shkurt.

Eksperti i naftës dhe gazit Henry Adigun tha për BBC se nisja e së hënës ishte “më shumë politike sesa teknike”.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif