Anglia në finale për herë të dytë rresht me ëndrrën “për ta kthyer futbollin në shtëpi”

Anglia në finale për herë të dytë rresht me ëndrrën “për ta kthyer futbollin në shtëpi”

Anglia ka arritur të fitojë ndeshjen ndaj Holandës me një rezultat përfundimtar të ngushtë, 2:1.

Pavarësisht një fillimi të barabartë, ku pjesa e parë u mbyll me rezultatin 1:1, falë golit të Harry Kane nga penalltia në minutën e 18-të dhe golit të parë nga Xavi Simons për Holandën në minutën e 7-të.

Por, anglezët e dominuan pjesën e dytë të ndeshjes.

Goli i dytë i epërsisë për anglezët u shënua nga Ollie Watkins në minutën e 90-të.

(E përditësuar) Holanda dhe Anglia e mbyllën pjesën e parë të ndeshjes gjysmëfinale me barazim 1:1.

Harry Kane barazoi rezultatin ndaj Holandës duke shënuar nga penalltia për të barazuar rezultatin në 1:1.

Kane shënoi në minutën e 18-të.

Penalltia u vendos pas rishikimit të VAR-it për një ndërhyrje ndaj Kane nga Dumfries.

Supergolin e parë për Holandën nga distanca e shënoi Xavi Simons, në minutën e 7-të.

Holandë -Angli është ndeshja e dytë gjysmëfinaliste në këtë kampionat evropian.

Skuadra fituese do të ndeshet me Spanjën në finale, e cila mbahet më 14 korrik.

MARKETING