Zelensky: Bakhmut është shkatërruar, një tragjedi/ Rusia pretendon fitoren

Zelensky: Bakhmut është shkatërruar, një tragjedi/ Rusia pretendon fitoren

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky thotë se Bakhmut është shkatërruar plotësisht, por ka mohuar që Rusia e ka pushtuar qytetin.

I pyetur të dielën nëse Ukraina kishte kontrollin e qytetit lindor të Ukrainës, Zelensky tha: “Është për të ardhur keq, është një tragjedi, por sot Bakhmut është vetëm në zemrat tona”.

Zyra e tij më vonë sqaroi për gazetarët se Zelensky mohoi që qyteti të kishte rënë në duart e Rusisë.
Udhëheqësi i grupit paraushtarak rus Wagner tha në një video të shtunën se forcat e tij kishin pushtuar të gjithë qytetin.

Analistët thonë se Bakhmut ka pak vlerë strategjike për Moskën, por kapja e tij është një fitore simbolike për Rusinë pas betejës më të gjatë të luftës së Ukrainës deri më tani.

Zyrtarët perëndimorë vlerësojnë midis 20,000 dhe 30,000 trupa ruse janë vrarë ose plagosur në Bakhmut, ndërsa ushtria e Ukrainës ka paguar gjithashtu një çmim të rëndë.

Zelensky u pyet për Bakhmut në takimin e vendeve të G7 në Hiroshima, ku ai u bashkua me negociatat kryesore.

“Duhet të kuptoni se nuk ka asgjë”, tha ai. “Vështirë se një ndërtesë ka mbetur në këmbë në qytet dhe pothuajse e gjithë popullsia e tij është larguar.”

Zelensky e ka quajtur më parë qytetin “një kështjellë” të moralit ukrainas.

Shpresa e Ukrainës është se beteja e gjatë ka lodhur ushtrinë dhe furnizimet e Rusisë.

Të shtunën, themeluesi i Wagner Yevgeny Prigozhin tha se forcat e tij kishin kontrollin e të gjithë qytetit.

Ai kishte pohuar më parë se forcat e tij kishin marrë Bakhmutin, ose pjesën më të madhe të tij, vetëm që beteja të vazhdonte.

Pas komenteve të z. Prigozhin, presidenti rus Vladimir Putin ofroi urimet e tij.

Zëvendësministri i mbrojtjes i Ukrainës hodhi poshtë pretendimin ndërsa pranoi se situata ishte “kritike”.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif