Xavi: Ancelotti nuk di për humbje në finale? Rekordet janë t’u thyer, kjo e motivon edhe më shumë Barcelonën

Xavi: Ancelotti nuk di për humbje në finale? Rekordet janë t’u thyer, kjo e motivon edhe më shumë Barcelonën

Xavi Hernandez është në formë të mirë përpara “El Clasicos” së dytë të sezonit ndërmjet Barcelonës dhe Real Madridit.

Barcelona humbi “El Clasicon” e parë të sezonit 3-1 në tetor në “Estadio Santiago Bernabeu”, por ish-mesfushori i Barcelonës është i bindur se katalanasit do të jenë në gjendje të ndalojnë suksesin e pabesueshëm të Real Madridit dhe Carlo Ancelotti në finale.

“Nuk më jep asnjë shpresë, apo jo?”, Xavi bëri shaka kur iu kujtua rekordi i Ancelottit në finale.

“Rekordet janë për thyerje, dhe ju duhet të mbani mend se edhe unë kam qenë shumë me fat në finale. ??”.

“Ne duhet të dimë se ku jemi si grup, dhe ju më thoni se Ancelotti nuk ka humbur një finale që nga viti 2010, vetëm më motivon më shumë”, shtoi spanjolli.

Menaxheri i Barcelonës e di më mirë se kushdo se sa kërcënim paraqesin kampionët spanjollë dhe evropianë.

“Unë e shoh Real Madridin në të njëjtën mënyrë si gjithmonë – ata janë të fortë kudo”, tha Xavi.

“Ata janë të organizuar mirë taktikisht dhe të fortë.

“Ata kanë lojtarë që mund të bëjnë diferencën dhe janë një kundërshtar vërtet i fortë. Ata janë kampionët vendas dhe evropianë. Real Madridi është Real Madrid dhe ata kanë një nivel shtesë në finale”.

Xavi potencoi se janë motivuar më shumë për shkak se luajnë kunër Real Madridit.

“Ne jemi shumë të motivuar pak më shumë sepse është Real Madridi. Çdo gjë do të ndryshonte me një trofe në kabinet, por Real Madridi është i rrezikshëm edhe nëse nuk luan mirë”.

“Ju luani futboll për të luajtur në finale kundër Real Madridit. Është një mundësi e madhe për të fituar një trofe”.

“Fitorja është e panegociueshme në Barcelonë. Ne jetojmë për këtë. Qëllimet tona janë trofetë. Jemi shumë afër fitimit dhe duhet të shkojmë pas tij. Ne duam ta fitojmë atë për ne, jo për shkak të kundërshtarit”.

Trajneri më pas u pyet për humbjen e mëparshme ndaj Los Blancos në La Liga Santander dhe ishte i bindur se mësimet ishin nxjerrë.

“Është një lojë ndryshe nga ajo,” insistoi Xavi.

“Ne do të përpiqemi të kontrollojmë ndryshimet e tranzicionit dhe t’i çarmatosim ato në mbrojtje.

“Ata janë një skuadër e fortë, por qasja jonë nuk do të ndryshojë shumë nga tetori”.

MARKETING