Vritet një palestinez nga forcat izraelite në Bregun Perëndimor të pushtuar

Vritet një palestinez nga forcat izraelite në Bregun Perëndimor të pushtuar

Një palestinez është vrarë dhe dhjetëra janë plagosur nga të shtënat e forcave izraelite në Bregun Perëndimor të pushtuar, njoftuan autoritetet palestineze, transmeton Anadolu Agency (AA).

Viktima, i plagosur rëndë në kokë nga forcat izraelite, vdiq në një zonë të qytetit El-Halil, tha Ministria palestineze e Shëndetësisë.

Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze tha më parë se ekipet mjekësore ndërhynë te 22 persona të plagosur në përplasje, dhe se nëntë nga të plagosurit u goditën nga plumba të vërtetë, pesë nga plumba plastikë dhe tetë persona u prekën nga gazi lotsjellës.

Dëshmitarët okularë thanë për AA se përplasjet shpërthyen midis ushtarëve izraelitë që bastisën qytetin dhe dhjetëra palestinezëve që u përpoqën t’i pengonin ata me gurë, duke shtuar se ushtria izraelite qëlloi me plumba të vërtetë dhe gome dhe gaz lotsjellës në drejtim të të rinjve palestinezë.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif