Vriten edhe dy gazetarë në Gaza, duke e çuar në 132 numrin e gazetarëve të vrarë

Vriten edhe dy gazetarë në Gaza, duke e çuar në 132 numrin e gazetarëve të vrarë

Zyra për Media e Qeverisë në Gaza shprehu pikëllimin për dy gazetarë të tjerë që u vranë në sulmet ajrore të ushtrisë izraelite në zonën qendrore të Rripit të Gazës, raporton Anadolu

Në një deklaratë, zyra për media njoftoi se numri i të vdekurve në mesin e gazetarëve në Gaza që nga 7 tetori ka arritur në 132, pas vdekjes së Mohammad Yaghi dhe Musab Abu Zaid.

Të dy gazetarët, së bashku me anëtarët e familjes së tyre, u vranë si rezultat i sulmeve ajrore izraelite që shënjestruan shtëpitë e tyre në kampin e refugjatëve Nuseirat.

Izraeli ka goditur Rripin e Gazës që nga sulmi ndërkufitar i 7 tetorit nga grupi palestinez Hamas. Lufta izraelite që pasoi ka vrarë më shumë se 29.500 njerëz dhe ka shkaktuar shkatërrim masiv dhe mungesë të gjërave elementare. Rreth 70 mijë njerëz janë lënduar.

Rreth 1200 izraelitë besohet të jenë vrarë në sulmin e Hamasit, ndërsa mbi 200 u morën në Gaza si pengje.

Sipas OKB-së, lufta izraelite në Gaza ka bërë që 85 për qind e popullsisë së territorit të zhvendoset mes mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar.

Për herë të parë që nga krijimi i tij në vitin 1948, Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë. Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalonte aktet gjenocidale dhe të merrte masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

MARKETING