Vlera e skuadrës së Napolit dyfishohet nën drejtimin e Spallettit

Vlera e skuadrës së Napolit dyfishohet nën drejtimin e Spallettit

Nën drejtimin e Luciano Spallettit, vlera e skuadrës së Napolit është dyfishuar, një shenjë e punës së tyre të jashtëzakonshme në fushë këtë sezon.

Napoli aktualisht ndodhet 18 pikë më shumë në krye të tabelës së Serie A pas 24 ndeshjeve dhe tashmë ka një këmbë në çerekfinalet e Ligës së Kampionëve.

Ekipi ka qenë elektrik këtë sezon dhe ka të drejtë të ëndërrojë për lavdinë evropiane ndërsa sezoni fillon të hyjë në fazat e tij përfundimtare.

Sipas Corriere dello Sport, vlera e skuadrës së Napolit është rritur nga rreth 408 milionë euro verën e kaluar në rreth 800 milionë euro tani, duke treguar se si suksesi i tyre në fushë është përkthyer në tregun e transferimeve.

Khvicha Kvaratskhelia u nënshkrua për vetëm 10 milionë euro verën e kaluar dhe tani vlen deri në 120 milionë euro, dhe ylli i sulmuesit Victor Osimhen ka një vlerë tregu prej rreth 150 milionë euro.

Stanislav Lobotka mbërriti për 21 milionë euro në janar të vitit 2020 dhe mund të ketë një çmim prej rreth 70 milionë euro tani.

Një shembull tjetër është Kim Min-Jae, e cila ka një klauzolë lirimi duke filluar nga 48 milionë euro. Ai vlerësohet të jetë rreth 60 milionë euro dhe i kushtoi klubit vetëm 19 milionë euro verën e kaluar. /Telegrafi/