Verstappen rimerr kontrollin: fitore në Kanada përpara Norris dhe Russell

Verstappen rimerr kontrollin: fitore në Kanada përpara Norris dhe Russell

Fitorja e tretë radhazi për Max Verstappen në Montreal. Kampioni holandez fiton një Grand Prix të Kanadasë për shkak të ndryshimit të kushteve të motit dhe dy ndërhyrjeve të makinave të sigurisë.

Vendi i dytë i podiumit për Lando Norris me McLaren përpara George Russell (Mercedes) që nisi nga “pole position”. Një garë për t’u harruar për Ferrari-n , piloted e të cilës e nisën nga rreshti i gjashtë, pasi u përjashtuan nga faza finale e kualifikimeve.

Charles Leclerc dhe Carlos Sainz të dy u detyruan të tërhiqen, gjë që nuk kishte ndodhur për dy vjet. Probleme me njësinë e energjisë për monegaskun, performanca e të cilit u rrezikua nga një makinë e ngadaltë në vijë të drejtë dhe nga një rrezik i gomave.

Dëmtim i aerodinamikës për shkak të një kontakti në mesfushë në fazat e hershme të GP dhe më pas një rrotullim teksa luftonte me Alexander Albon për spanjolin.

Lewis Hamilton përfundon në këmbët e podiumit, Oscar Piastri vulos pesëshen e pare, përpara dy Aston Martins të Fernando Alonso dhe të preferuarit vendas Lance Stroll.

I teti në vijën e finishit, Daniel Ricciardo  u penalizua pesë sekonda për një fillim të gabuar dhe përfundoi jashtë zonës së pikëve: Alpine i futi të dy A524-at e saj në dhjetëshen e parë për herë të parë këtë vit, duke mbledhur katër pikë me Pierre Gasly (i teti) dhe dy me Esteban Ocon  tashmë të ndarë në shtëpi (i nënti): gjashtë në një kundër dyve që skuadra blu kishte mbledhur në tetë ngjarjet e mëparshme të këtij sezoni.

Një pikë shkon edhe për Nico Hulkenberg, i dhjeti me Haas-Ferrari përpara shokut të skuadrës Kevin Magnussen. Kontakti midis Russell dhe Piastrit në jug që çon në të drejtën disa xhiro nga flamuri me kuadrate është gjithashtu nën lupën e Kolegjit të Garës Stjuards të udhëhequr nga ish-piloti i F.1 Derek Warwick .

Ja dhe renditja e pilotëve pas Grand Prix të Kanadasë:

Formula 1/ Verstappen rimerr kontrollin: fitore në Kanada përpara

MARKETING