Ushtria izraelite tërhiqet nga brenda spitalit Nasser, por vazhdon ta mbajë atë nën rrethim

Ushtria izraelite tërhiqet nga brenda spitalit Nasser, por vazhdon ta mbajë atë nën rrethim

Këtë javë, dolën raporte që sugjeronin se Presidenti amerikan Joe Biden po konsideronte dërgimin e raketave balistike me rreze më të gjatë veprimi në Ukrainë nëse miratohet kësti i fundit i ndihmës ushtarake të Uashingtonit për Kievin.

Në fund të vitit të kaluar, SHBA filloi të furnizojë Ukrainën me sisteme raketore taktike të ushtrisë, të njohur si ATACMS, por deri më tani ka ofruar vetëm llojin më të vjetër me rreze të mesme.

ATACMS surprizoi jashtë mase kur u shfaq në paketën e fundit të armëve për Ukrainën, marrë parasysh këtu hezitimin e përgjithshëm të Perëndimit për t’i siguruar Kievit armë që mund të depërtojnë në territorin rus. Përfshirja e modeleve më të reja që mund të udhëtojnë më tej ka të ngjarë të mbledhë interes të ngjashëm ndërkombëtarisht.

Sunil Nair, i cili punon në departamentin e kërkim-zhvillimit dhe analizës në Janes, tha për Sky News se versioni më i ri do të thotë se Ukraina mund të godasë objektivat më shumë se tre herë më larg se më parë.

Raketat ATACMS mund të lëshohen nga platformat HIMARS dhe MLRS M270, të dyja të cilat Ukraina i zotëron dhe operon.

“Më herët gjatë luftës, kur këta lëshues u furnizuan në Ukrainë, furnizimi me municion ishte i kufizuar në raundet GMLRS, të cilat kishin një rreze prej vetëm 70 km,” shpjegon Nair.

Në atë fazë, këto raketa u përdorën për të goditur objektivat ruse afër linjave mbrojtëse të Ukrainës, në mënyrë që të ndalonin një avancim.

Kështu, raketat me rreze të shkurtër veprimi ishin perfekte për këtë objektiv, thotë zoti Nair, duke e mbajtur gjithashtu Perëndimin të lumtur – i cili mund të ketë pasur frikë nga hakmarrja nga Rusia.

“Këto ishin objektiva taktikë dhe diapazoni i kufizuar i GMRLS siguroi që komandantët ukrainas nuk mund të godisnin më shumë objektiva strategjikë si infrastruktura kritike, qendrat e furnizimit logjistik ose objektet e prodhimit, në vend të objektivave taktikë më të afërt si municionet ose deponitë e karburantit,” shton ai.

Megjithatë, ndërsa lufta është zhvendosur në një luftë më të dobët, “Ukraina tani duhet gjithashtu të godasë objektivat strategjikë për të fituar avantazhe të rëndësishme taktike duke e bërë Rusinë të rimendojë strategjinë e saj në fazën aktuale të luftës”.

Nëse administrata e Bidenit arrin të kalojë faturën e saj të ndihmës për Ukrainën (e cila ka të ngjarë të jetë e vështirë), municioni me rreze më të gjatë mund të përfshihet në mënyrë që të pasqyrojë këtë realitet të ri të fushëbetejës.

“Raketat më të reja ATACMS, nëse lëshohen nga lëshuesit M270 dhe HIMARS, mund të godasin objektiva deri në 300 km larg – më shumë se trefishi i raundeve GMLRS”, thotë zoti Nair. Kjo do të lejonte Ukrainën të godiste thellë territorin e pushtuar nga Rusia.

 

MARKETING