Ukraina pretendon se mbi 100 ushtarë rusë u vranë në Soledar

Ukraina pretendon se mbi 100 ushtarë rusë u vranë në Soledar

Më shumë se 100 ushtarë rusë janë vrarë pranë qytetit të minierave Soledar, ka pohuar Ukrainë.
Zona, në lindje të vendit, është përfshirë në luftime të ashpra ditët e fundit, me Rusinë që pretendon se e ka marrë nën kontroll natën e kaluar, shkruan Skynews.

Megjithatë, presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy u tall me idenë, duke thënë se kjo zonë ishte ende nën kontrollin e Ukrainës.

Në një përditësim në aplikacionin e mesazheve Telegram, forcat e operacioneve speciale të vendit thanë se personeli ushtarak rus u vra falë punës së koordinuar të “ushtarëve, gjuajtësve dhe raketave”.

Soledar do të ishte një fitim i rëndësishëm për trupat ruse, pasi kapja e tij mund t’i ndihmojë ata në sulmin e tyre ndaj qytetit strategjik ukrainas Bakhmut, i cili është afër.

MARKETING