Turqia arreston 12 persona mbi shembjen e ndërtesave pas tërmetit shkatërrues

Turqia arreston 12 persona mbi shembjen e ndërtesave pas tërmetit shkatërrues

Policia turke ka arrestuar 12 persona mbi ndërtesat e shembura në provincat juglindore të Gaziantep dhe Sanliurfa, raportojnë mediat lokale, pas tërmetit të madh që goditi Turqinë.

Ata që u vunë në paraburgim përfshinin kontraktorë, tha agjencia e lajmeve DHA. Të paktën 6,000 ndërtesa u shembën pasi një tërmet me magnitudë 7.8 goditi rajonin, duke vrarë më shumë se 25,000 njerëz, duke shkaktuar zemërim për cilësinë e dobët të banesave.

Siç raportohet, pritet të ketë më shumë ndalime pasi prokurori publik në Dijarbakir, një nga 10 provincat juglindore të prekura nga tërmeti, lëshoi urdhër arresti për 29 persona të shtunën, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve.

Një nga të arrestuarit të shtunën ishte një kontraktor për një ndërtesë në Gaziantep, tha agjencia, duke shtuar se ai u gjet nga policia në Stamboll.