Turqi, numri i të vdekurve nga tërmetet rriten në të paktën në 1651

Turqi, numri i të vdekurve nga tërmetet rriten në të paktën në 1651

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan shpalli shtatë ditë zie kombëtare për shkak të tërmetit që deri tani ka marr1% 1651 jetë njerëzish dhe qindra të plagosur.

“Për shkak të tërmeteve që ndodhën në vendin tonë më 6 shkurt 2023, është shpallur zie kombëtare për shtatë ditë. Flamuri ynë do të valëvitet në gjysmështizë deri në perëndimin e diellit të dielën, më 12 shkurt 2023. , në të gjithë vendin tonë dhe brenda përfaqësive të huaja”- shkroi Erdogan në Twitter.
https://twitter.com/RTErdogan/status/1622650586607808512?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1622650586607808512%7Ctwgr%5Ee6f43ccf5a90eabed563b516d4836780ec701392%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Ftop-channel.tv%2F2023%2F02%2F06%2F1651-viktima-deri-tani-nga-termeti-erdogan-shpall-nje-jave-zie-kombetare-ne-turqi%2F