Türkiye, arrestohen 15 persona për shkak të shembjes së ndërtesave në Diyarbakir

Türkiye, arrestohen 15 persona për shkak të shembjes së ndërtesave në Diyarbakir

Në Türkiye janë arrestuar 15 nga 39 të dyshuarit nën akuzën për defekte në ndërtimin e banesave të cilat u shembën në tërmetin që goditi provincën Diyarbakir, raporton Anadolu.

Prokuroria në Diyarbakir ka hapur hetime për të konstatuar defektet në ndërtimin e ndërtesave që u shembën nga tërmeti i 6 shkurtit.

Policia ka arrestuar 15 persona të dyshuar, mes tyre edhe kontraktorët, të cilët akuzohen për veprën penale “vrasje me paramendim”.

Po punohet për arrestimin e gjashtë të dyshuarve të tjerë të cilët janë në arrati.

Dy tërmete shkatërruese me intensitet 7.7 dhe 7.6 ballë sipas shkallës së Rihterit goditën pjesët jugore të Türkiye-s më 6 shkurt, epiqendra e të cilave u regjistrua në Kahramanmaraş.

Numri i personave që kanë humbur jetën nga tërmetet në Türkiye është rritur në 35.418 ndërsa në Sirinë fqinje në 3.688.