Tragjike në Kaliforni! Të shtëna me armë zjarri në Festivalin e Vitit të Ri Hënor, të paktën 10 viktima

Tragjike në Kaliforni! Të shtëna me armë zjarri në Festivalin e Vitit të Ri Hënor, të paktën 10 viktima

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në Kaliforni, aty ku të shtënat me armë zjarri kanë lënë të paktë 10 persona të vrarë.

Teksa qytetarët po festonin Festivalin e Vitit të Ri Hënor në Monterey Park ka nisur breshëria e plumbave, të cilat lanë edhe 10 persona të tjerë të plagosur, disa në gjendje të rëndë.

Duke folur në një konferencë për shtyp herët të dielën në mëngjes, kapiteni Andrew Meyer i Departamentit të Sherifit të Qarkut të Los Anxhelosit tha:
“Mbrëmë, rreth orës 22:22 [koha lokale, 06:22 GMT] oficerët nga departamenti i policisë së Monterey Park iu përgjigjën një biznesi lokal [në] West Garvey Avenue në qytetin e Monterey Park në lidhje me një thirrje të shtëna. Kur oficerët arritën në vendngjarje, ata arritën shumë individë – mbrojtës të vendndodhjes – duke u derdhur nga lokacioni duke bërtitur. Policët hynë në vend dhe gjetën viktima të tjera. Policia e Monterey Park [dhe] zjarrfikësja u përgjigj në vendngjarje dhe trajtoi të lënduarit dhe shpalli dhjetë nga viktimat të vdekur në vendngjarje. Ishin të paktën dhjetë viktima të tjera që u transportuan në spitale të shumta lokale dhe u renditën në kushte të ndryshme, nga të qëndrueshme në ato kritike. I dyshuari është larguar nga vendi i ngjarjes dhe mbetet i pazgjidhur”.

Cili është festivali i Vitit të Ri Hënor në Monterey Park?
Festivali i Vitit të Ri Hënor në Monterey Park është një ngjarje vjetore për të shënuar fillimin e kalendarit hënor, i cili festohet në Kinë dhe kultura të tjera të Azisë Lindore. Sipas BBC festivali i sivjetshëm paraqiti kërcimtarë tradicionalë të luanëve dhe dragoit të vitit të ri, si dhe bankete me ushqime e argëtime të tjera. Vitet e kaluara këto organizime kanë tërhequr më shumë se 100,000 vizitorë në ditë nga e gjithë Kalifornia jugore.