Tërmet me magnitudë 6.1 godet Zelandën e Re

Tërmet me magnitudë 6.1 godet Zelandën e Re

Ishulli Verior i Poshtëm i Zelandës së Re është tronditur nga një tërmet i fuqishëm.

Tërmeti me magnitudë 6.1 ndodhi në orën 19:38 të mërkurën (koha në Zelandë të Re) dhe ishte në epiqendër 50 kilometra në veri-perëndim të qytetit Paraparaumu, që është rreth 10 kilometra në veri të kryeqytetit, Wellington, në një thellësi prej 48 kilometrave, transmeton Telegrafi.

Më shumë se 60,600 njerëz raportuan se e kishin ndier tërmetin në Geonet për gjysmë ore në vijim.

Shumica e atyre njerëzve e raportuan tërmetin si “të lehtë”, ndërsa 72 e raportuan atë si ekstrem.

Tërmeti u ndie nga maja e Ishullit të Veriut deri në fund të Ishullit Jugor.

Tërmeti i fundit i fortë, gjithashtu me magnitudë 6, ishte 5 kilometra në jug të Te Aroha, një qytet në veri të Ishullit të Veriut, më 3 shkurt.