Tërmet i fuqishëm në Oqeanin Paqësor, alarm për cunami

Tërmet i fuqishëm në Oqeanin Paqësor, alarm për cunami

Një tërmet me magnitudë 7.1 ballë të shkallës Rihter ka ndodhur sot në Oqeanin Paqësor, në juglindje të Kaledonisë së Re në ishujt Loyalty.

Sipas Shërbimit Gjeologjik Amerikan (USGS), epiqendra e tërmetit ndodhet 428 kilometra në lindje të Noumea dhe thellësia fokale vlerësohet në 30 kilometra.

Një pasgoditje me magnitudë 6.5 goditi 20 minuta më vonë, sipas USGS.

Qendra për paralajmërimin e cunamit ka lëshuar një paralajmërim për rrezikun e valëve sizmike të detit, të cilat “ka gjasa” të arrijnë një rreze deri në 1000 kilometra rreth epiqendrës.

 

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif