Tërmet 7.8 ballë në Paqësor, alarm për tsunami në disa zona

Tërmet 7.8 ballë në Paqësor, alarm për tsunami në disa zona

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.7 Rihter u regjistrua në Oqeanin Paqësor në zonën e Kaledonias së Re, duke shkaktuar panik në banorët e disa ishujve.

Autoritetet lëshuan një alarm për tsunami dhe kërkuan që qytetarët të largohen nga zonat bregdetare për disa orë.

Fatmirësisht si pasojë e tërmetit nuk raportohen të lënduar teksa alarmi për tsunami është permanent dhe për ishujt Fixhi dhe Zelandën e Re.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif