Sulmi raketor rus, forcat ukrainase pretendojnë se kanë rrëzuar 20 dronë iranianë

Sulmi raketor rus, forcat ukrainase pretendojnë se kanë rrëzuar 20 dronë iranianë

Ukraina pretendon se ka rrëzuar 20 dronë të prodhuar nga Irani, gjatë një breshëri sulmesh ruse.

Forcat Ajrore të Ukrainës gjatë një deklarate ditën e djeshme thanë se u shkatërruan 20 aeroplanë pilot të prodhuara në Iran, të nisur nga forcat ruse rreth orës 18:00.

Irani ka furnizuar Rusinë qindra dronë  për t’i përdorur në luftën e saj në Ukrainë, shumë prej të cilëve kanë shënjestruar rrjetin elektrik dhe objektet energjetike.

Sipas shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës, vetëm ditën e premte Rusia ka lëshuar 106 raketa sulmuese në të gjithë vendin.

 

 

“Armiqtë përdorën 32 raketa kundërajrore S-300 dhe 74 raketa lundrimi të lëshuara nga ajri dhe nga deti, 61 prej të cilave u shkatërruan nga mbrojtësit tanë”, thuhet më tej në deklaratë.