Sulm me thikë ndaj 4 profesorëve amerikanë në Kinë

Sulm me thikë ndaj 4 profesorëve amerikanë në Kinë

Katër profesorë amerikanë u sulmuan me thikë në një park turistik gjatë vizitës së tyre në Kinë, transmeton Anadolu.

Sipas lajmeve në mediat kombëtare, incidenti ndodhi teksa 4 profesorët nga Universiteti Cornell i SHBA-së, ishin duke vizituar parkun Beishan në provincën verilindore të Kinës, Jilin.

Theksohet se sulmuesi me thikë ka plagosur 4 shtetas amerikanë dhe nuk dihet nëse i njëjti është kapur.

Autoritetet kineze nuk kanë dhënë ende ndonjë deklaratë ndërkaq postimet në mediat sociale në lidhje me incidentin janë censuruar.

Dekani i Universitetit Cornell, Jonathan Brand e konfirmoi sulmin.

Ai tha se anëtarët e fakultetit ishin mysafirë në vend si pjesë e programit të bashkëpunimit dhe shkëmbimit me Universitetin Beihua të Kinës.

Zyrtarët e Departamentit Amerikan të Shtetit deklaruan se ishin në dijeni të incidentit dhe se po e vëzhgonin nga afër.

MARKETING