Shefi i OBSH-së: Armëpushimi në Gaza është i vonuar

Shefi i OBSH-së: Armëpushimi në Gaza është i vonuar

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus ka përsëritur thirrjen e tij për një armëpushim në Gaza, ku sulmi i Izraelit vazhdon të marrë një numër të madh të civilëve palestinezë.

“Armëpushimi në Gaza është shumë i vonuar. 26,000 njerëz kanë vdekur – 70 për qind gra dhe fëmijë. 8000 të zhdukur. 64 mijë të plagosur. 1.7 milionë të zhvendosur. I sëmurë që nuk merr shërbime. Përhapja e shpërthimeve dhe urisë. Sistemi shëndetësor në gjunjë”, tha ai në një postim në mediat sociale të enjten.

“Zgjidhja ekziston. Është vetëm vullneti që kërkohet. Le të zgjedhim paqen”, sipas tij./abcnews.al

MARKETING