SHBA: Ka hapësirë për të arritur marrëveshjen e pengjeve në Gaza

SHBA: Ka hapësirë për të arritur marrëveshjen e pengjeve në Gaza

SHBA ka deklaruar se ka hapësirë për të arritur një marrëveshje midis Izraelit dhe grupit të rezistencës palestineze Hamas për një marrëveshje për lirimin e pengjeve në këmbim të një pauze humanitare në Rripin e Gazës, transmeton Anadolu.

“Ne mendojmë se ka hapësirë për të arritur një marrëveshje këtu. Ne do të vazhdojmë të qëndrojmë të angazhuar në këtë çështje”, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Matthew Miller, i pyetur lidhur me komentet e anëtarit të kabinetit izraelit të luftës, Benny Gantz, se ka “shenja të hershme premtuese të progresit” në një marrëveshje të re.

Duke theksuar se SHBA-ja dëshiron të shohë pengjet të lirohen dhe një pauzë humanitare në Gaza, Miller tha se duan të shohin “një marrëveshje”.

Gantz tha se Izraeli do të vazhdojë të luftojë në Gaza edhe në muajin e shenjtë të Ramazanit, që do të fillojë më 10 mars.

“Ne duam të shohim një marrëveshje të arritur. Ne duam ta shohim atë të arrihet sa më parë. Kjo do të përfshirë, sigurisht, para Ramazanit”, tha Miller.

Izraeli ka goditur Rripin e Gazës që nga sulmi ndërkufitar i Hamasit më 7 tetor, duke vrarë mbi 29.300 palestinezë dhe duke shkaktuar një shkatërrim masiv dhe mungesë të gjërave të nevojshme.

Sipas Kombeve të Bashkuara (OKB), lufta izraelite në Gaza ka shkaktuar zhvendosjen e brendshme të 85 për qind të popullsisë mes mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve. Po ashtu 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, vendim i përkohshëm që në muajin janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

MARKETING