SHBA i hapi rrugën ndalimit të TikTok, Kina paralajmëron masa të forta

SHBA i hapi rrugën ndalimit të TikTok, Kina paralajmëron masa të forta

Kina ka paralajmëruar se legjislacioni i nënshkruar javën e kaluar nga presidenti amerikan Joe Biden do të çojë në hapa “të fuqishme” hakmarrëse nëse Uashingtoni nuk e kthen kursin.

Në diskutim janë planet e SHBA-së për të kundërshtuar ndikimin kinez duke shpenzuar 8 miliardë dollarë në iniciativat e sigurisë Indo-Paqësorit, duke përfshirë ndihmën ushtarake për Tajvanin, si dhe një ligj të ri që do të ndalonte platformën e ndarjes së videove TikTok nëse nuk shitet nga kompania kineze mëmë brenda 12 muajve.

Biden ka bërë thirrje për t’i dhënë fund mbështetjes së SHBA-së në importet e materialeve kineze dhe i ka etiketuar liderët kinezë si “njerëz të këqij” të cilët do të “bëjnë gjëra të këqija” kur kanë probleme.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Lin Jian pretendoi të hënën se veprimet e fundit të SHBA-së cenojnë sovranitetin e Kinës. “Ne i bëjmë thirrje SHBA-së që të respektojë interesat thelbësore dhe shqetësimet kryesore të Kinës, dhe të mos zbatojë këto nene negative në lidhje me Kinën,” u tha Lin gazetarëve në Pekin.

 

 

“Përndryshe, Kina do të marrë masa të forta dhe të vendosura për të mbrojtur sovranitetin, sigurinë dhe interesat tona të zhvillimit”, theksoi ai.

MARKETING