SHBA do të dërgojë për herë të parë municione që përmbajnë uranium të varfëruar në Ukrainë

SHBA do të dërgojë për herë të parë municione që përmbajnë uranium të varfëruar në Ukrainë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të dërgojë për herë të parë municione të diskutueshme që përmbajnë uranium të varfëruar në Ukrainë, sipas dy zyrtarëve amerikanë.

Armatimi, i cili mund të ndihmojnë në shkatërrimin e tankeve ruse, janë pjesë e një pakete të re ndihme ushtarake për ukrainasit.

Municionet mund të gjuhen nga tanket amerikane Abrams, të cilat pritet të dërgohen në javët e ardhshme në shtetin ukrainas, raporton skynews.

Një nga zyrtarët tha se paketa e ndihmës do të jetë midis 240 dhe 375 milionë dollarë në varësi të asaj që përfshihet.

Edhe pse Britania e Madhe dërgoi municione të uraniumit të varfëruar në Ukrainë në fillim të këtij viti, kjo do të ishte dërgesa e parë e municioneve nga SHBA dhe ka të ngjarë të shkaktojë polemika.

Ai vjen pas një vendimi të mëparshëm të vendit për të ofruar municione thërrmuese për Ukrainën, pavarësisht shqetësimeve mbi rreziqet që këto armë paraqesin për civilët. /Telegrafi/

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif