Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken: Situata humanitare në Gaza është tragjike

Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken: Situata humanitare në Gaza është tragjike

“Situata humanitare në Gaza mbetet e rëndë, veçanërisht për sa i përket shpërndarjes së ndihmave për civilët,” tha të premten Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken, duke përmendur operacionet ushtarake në jug.
“Pika kufitare Rafah vazhdon të jetë e mbyllur dhe ky është një problem i vërtetë,” tha Blinken gjatë një konference për shtyp në Pragë.
“Shtetet e Bashkuara po punojnë intensivisht për të adresuar nevojat akute të civilëve të Gazës,” shtoi ai.

Ushtria izraelite ka përparuar në qendër të Rafah, thanë Forcat e Mbrojtjes në një deklaratë të premten.

MARKETING