Scholz: Rusia duhet t’i tërheqë trupat nga Ukraina për t’i bërë të mundura bisedimet e paqes

Scholz: Rusia duhet t’i tërheqë trupat nga Ukraina për t’i bërë të mundura bisedimet e paqes

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha se Rusia duhet të tërheqë trupat nga Ukraina për t’i bërë të mundura bisedimet e paqes, raporton Anadolu.

Duke folur në një konferencë të përbashkët shtypi me kryeministrin letonez Krisjanis Karins, Scholz ripohoi mbështetjen e Gjermanisë për Ukrainën dhe i kërkoi Rusisë të ndërmarrë hapa për paqen.

“Është e qartë se Rusia sulmoi Ukrainën dhe Rusia është vendi që duhet të bëjë diçka tani”, tha ai.

“(Rusia) duhet të ndërmarrë një hap përpara në mënyrë që paqja të bëhet e mundur dhe ajo që është e nevojshme është tërheqja e trupave”, shtoi ai.

I pyetur në lidhje me paralajmërimet e Ukrainës për një ofensivë të re të mundshme ruse dhe kërkesën e Kievit për më shumë armë dhe municione, Scholz premtoi mbështetje të vazhdueshme ushtarake.

“Ne bëjmë çmos që Ukraina të marrë gjithçka që i nevojitet për të mbrojtur veten”, tha ai.

“Ne do të sigurohemi që prodhimi i municioneve të rritet. Për armët që kemi furnizuar vetë, por edhe për armët që janë transferuar nga Evropa Lindore”, vazhdoi ai.

“Kjo do të mbetet një detyrë e vazhdueshme. Siç kemi thënë gjithmonë, ne do të mbështesim Ukrainën për aq kohë sa është e nevojshme”, tha kancelari gjerman.