Rusia nis sulmet ajrore në Ukrainë ndërsa përgatitet të festojë “Ditën e Fitores” nëpër Sheshin e Kuq

Rusia nis sulmet ajrore në Ukrainë ndërsa përgatitet të festojë “Ditën e Fitores” nëpër Sheshin e Kuq

Rusia ka lëshuar dhjetëra raketa dhe drone drejt Kievit dhe qyteteve të tjera të Ukrainës, duke plagosur të paktën pesë persona, mes shqetësimeve në rritje për sigurinë në centralin bërthamor të Zaporizhzhia, më i madhi në Evropë.

Komanda e lartë ushtarake e Ukrainës tha se shkatërroi të gjithë 35 dronët Shahed të prodhuar nga Irani që u lëshuan gjatë natës, duke shtuar se Rusia kishte lëshuar gjithashtu dhjetëra raketa, shkruan Al Jazeera, përcjell Telegrafi.
“Për fat të keq, ka civilë të vdekur dhe të plagosur – ndërtesa të larta, shtëpi private dhe të tjera civile të dëmtuara”, ka thënë Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës në përditësimin e radhës.

Sulmi i fundit ajror vjen ndërsa Moska përgatitet të festojë “Ditën e Fitores”, një festë e madhe ruse që shënon përvjetorin e humbjes së Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore dhe zakonisht përfshin një paradë ushtarake nëpër Sheshin e Kuq.
Të paktën pesë persona u plagosën për shkak të sulmeve ajrore në kryeqytet, sipas kryebashkiakut të Kievit, Vitali Klitschko, ndërsa raketat ruse lanë një magazinë të mbushur me ushqime në Odesa në zjarr. Shpërthime u raportuan në disa rajone të tjera të Ukrainës.

Rusia gjithashtu intensifikoi bombardimet e Bakhmutit të rrënuar, sipas gjeneralit të lartë të Ukrainës, përgjegjës për mbrojtjen e qytetit, pasi shpreson të arrijë të fitojë përpara festës së 9 majit.

Dikur i njohur si një qytet minierash kripe, Bakhmuti shihet nga rusët si një objektiv kyç për të siguruar përparimin në lindje.

Dëshmitarët i thanë agjencisë së lajmeve Reuters se kishin dëgjuar shpërthime të shumta në Kiev pasi zyrtarët lokalë thanë se sistemet e mbrojtjes ajrore po zmbrapsnin sulmet.
Administrata ushtarake e Kievit tregoi se në lagjen qendrore të qytetit Shevchenkivskyi, mbeturinat e dronit dukej se kishin goditur një ndërtesë dykatëshe, duke shkaktuar dëme dhe gjithashtu kishin rënë në një pistë të aeroportit Zhuliany, një nga dy aeroportet e pasagjerëve të kryeqytetit ukrainas.

Pasi alarmet për sulm ajror u lëshuan për orë të tëra në afërsisht dy të tretat e Ukrainës, pati gjithashtu raportime në media për tinguj shpërthimesh në rajonin jugor të Kherson dhe në rajonin Zaporizhia në juglindje, ku ndodhet kompleksi bërthamor Zaporizhzhia.

Guvernatori i rajonit i instaluar nga Moska ka urdhëruar evakuimin e civilëve, duke përfshirë nga Enerhodar, qyteti ku jetojnë shumica e punëtorëve të centralit bërthamor.

Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafael Grossi, ka shpenzuar muaj të tërë duke u përpjekur të bindë zyrtarët rusë dhe ukrainas që të krijojnë një zonë mbrojtëse rreth uzinës për të zvogëluar rrezikun e një fatkeqësie.
Në dy javët e fundit, sulmet janë intensifikuar gjithashtu ndaj objektivave të kontrolluara nga Rusia, veçanërisht në Krime, të cilën Moska e pushtoi dhe e aneksoi në vitin 2014.

Ukraina, pa konfirmuar ndonjë rol në ato sulme, thotë se shkatërrimi i infrastrukturës së armikut është përgatitje për sulmin e saj tokësor të shumëpritur.

Rusia nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës më 24 shkurt 2022, duke e quajtur atë një “operacion ushtarak special” për të mbrojtur Rusinë nga “neo-nazistët” e supozuar në Ukrainë.

Kievi dhe aleatët e tij thonë se pushtimi ishte një sulm i paprovokuar ndaj një kombi sovran ndërkohë që mijëra njerëz janë vrarë dhe miliona të tjerë janë detyruar të ikin si rezultat i luftimeve.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif