“Nuk kam parë kurrë një makinë kaq të shpejtë”, për kë e ka fjalën Lewis Hamilton?

“Nuk kam parë kurrë një makinë kaq të shpejtë”, për kë e ka fjalën Lewis Hamilton?

Mangësitë e ekipit të Mercedes u zbuluan edhe një herë në Formula 1, në Arabinë Saudite këtë fundjavë.

Red Bull përfundoi një-dy-tën e dytë të sezonit, me Sergio Pérez këtë herë që fitoi nga pole position dhe “Max Verstappen” që fluturoi nëpër fushë nga vendi i 15-të pas problemeve teknike në kualifikim për të përfunduar i dyti.

Hamilton përsëri përfundoi në vendin e pestë, një pozicion prapa shokut të skuadrës së Mercedesit, George Russell, duke e udhëhequr shtatë herë kampionin të mrekullohet me makinën që Red Bull ka përgatitur për sezonin.
“Unë nuk kam parë kurrë një makinë kaq të shpejtë”, tha Hamilton pas garës.
“Është makina më e shpejtë që kam parë, veçanërisht në krahasim me pjesën tjetër. Nuk e di se si, por Verstappen më kaloi me një shpejtësi serioze dhe as nuk tentova ta bllokoja sepse kishte një ndryshim masiv shpejtësie. Të gjithë duan të shohin një betejë të ngushtë, por është ashtu siç është. Nuk është problemi im, nuk është faji im”, shtoi ai.

Mercedes ishte së fundmi forca dominuese në F1, duke fituar tetë kampionate të konstruktorëve ndërmjet 2014 dhe 2021, por ato vite suksesi tani duken si një kujtim i largët.

“Ne jemi ende shumë larg Red Bull-it”, tha Hamilton. “Është padyshim e çuditshme të shohësh që Ferrari është pas nesh dhe është pozitive për ne”, shtoi ai.

Mercedes dhe Aston Martin janë të dy në 38 pikë në renditjen e konstruktorëve pas dy garash, tashmë 49 pikë prapa ekipit të arratisur Red Bull, me Ferrarin 12 pikë të tjera prapa.

Sezoni i F1 bën një pushim për një javë përpara se të kthehet në Melburn më 2 Prill për Çmimin e Madh të Australisë. /TCH/

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif