NATO: Pasoja nëse Kina vazhdon të mbështesë luftën e Rusisë në Ukrainë

NATO: Pasoja nëse Kina vazhdon të mbështesë luftën e Rusisë në Ukrainë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, paralajmëroi Kinën për mbështetjen e vazhdueshme ndaj Rusisë në mes të luftës së saj në Ukrainë.

“Nuk është e qëndrueshme dhe e zbatueshme që Kina të vazhdojë të nxitë sfidën më të madhe të kërcënimit të sigurisë për aleatët e NATO-s, veçanërisht në Evropë, duke mbështetur ekonominë ruse të luftës”, u tha Stoltenberg gazetarëve në Otava, ku mbërriti për t’u takuar me kryeministrin kanadez Justin Trudeau.

Stoltenberg dhe Trudeau do të takohen dhe do të trajtojnë përgatitjet përfundimtare për Samitin e NATO-s në Washington muajin e ardhshëm.

I pyetur për vizitën e presidentit rus Vladimir Putin në Korenë e Veriut, Stoltenberg vuri në dukje rëndësinë e unitetit midis aleatëve të NATO-s në një kohë kur fuqitë autoritare si Rusia, Koreja e Veriut, Irani dhe Kina po rreshtohen gjithnjë e më shumë.

“Është jashtëzakonisht e rëndësishme që ne si NATO, në dritën e shtrirjes midis Rusisë, Kinës dhe Koresë së Veriut, po punojmë gjithashtu më ngushtë me partnerët tanë në rajonin Azi-Paqësor, Japoninë, Korenë e Jugut, Zelandën e Re dhe Australinë”, tha ai, duke shtuar se vizita e Putinit zbuloi varësinë e Rusisë nga “miqtë e saj autoritarë” në luftën e saj kundër Ukrainës.

MARKETING