Milani së shpejti do t’i fillojë bisedimet zyrtare për rinovimin e Leaos

Milani së shpejti do t’i fillojë bisedimet zyrtare për rinovimin e Leaos

Milani beson se ata janë ‘në të njëjtën rrugë’ si Rafael Leao dhe përfaqësuesit e tij për sa i përket një rinovimi të mundshëm të kontratës që mund ta mbajë sulmuesin portugez në San Siro për një bazë afatgjatë.

Vetë drejtori teknik Paolo Maldini pranoi para ndeshjes së Ligës së Kampionëve me Milanin të mërkurën se ‘besimi i klubit po rritet’.

“Kjo nuk është dita e duhur për të diskutuar këtë. Ne jemi në të njëjtën rrugë, Leao dhe ne, ndaj kemi një objektiv të përbashkët”, ka thënë fillimisht Maldini.

“Leao është një lojtar vendimtar, ai e dëshmoi këtë në Napoli dhe sezonin e kaluar. Konsistenca është problemi i tij, por ai është përmirësuar në hapa të mëdhenj që kur mbërriti për herë të parë këtu”.

Ka ende disa detaje mjaft të rëndësishme për të rënë dakord mes Milanit dhe Leaos, veçanërisht për sa i përket pagës që 23-vjeçari ka kërkuar.
Sipas Gazzetta dello Sport, Leao ka kërkuar kompensim vjetor prej 7.5 milionë euro plus bonuse, ndërsa Milani do të preferonte të përfundonte një marrëveshje për një shifër më afër 6.5 milionë eurove.

Ka ende, sigurisht, çështja kryesore është tarifa prej 20.3 milionë euro që i detyrohet ish-klubit Sporting CP pas përfundimit të kontratës së tij në Lisbonë në vitin 2018.

Kohët e fundit u zbulua nga gazeta portugeze Record se Lille tani do të duhet të marrë përgjegjësinë për tarifën e shlyerjes që i detyrohet Sportingut, e cila vazhdon të rritet me interes çdo muaj që kalon.

Vetë Leao miratoi lajmin se ish-klubi i tij do të duhet të marrë përsipër barrën financiare duke pëlqyer postimin e Record në Twitter.

Por, fakti që Leao nuk është më individualisht përgjegjës për pagesën e tarifës prej 20 milionë eurosh duhet të jetë një nxitje e madhe për Milanin në negociatat e kontratës.

Raporti pretendon se përfaqësuesit nga të dy palët mund të fillojnë të diskutojnë detajet më të hollësishme të një zgjatjeje të kontratës pas ndeshjes së dytë të çerekfinales së Ligës së Kampionëve kundër Napolit të martën. /Telegrafi/

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif