Kuleba: Ukraina kurrë nuk do të pranojë një propozim për ndërprerjen e luftës

Kuleba: Ukraina kurrë nuk do të pranojë një propozim për ndërprerjen e luftës

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, gjatë takimit me të dërguarin e posaçëm të Kinës për çështjet e Euroazisë, Li Hui, tha se Ukraina nuk do të pranojë asnjë propozim për ndërprerjen e luftës, raporton Anadolu.

Më 16 dhe 17 maj, i dërguari i posaçëm kinez, Li Hui, qëndroi në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, ku u takua me ministrin Dmytro Kuleba, njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme e Ukrainës.

Gjatë takimit u diskutua për bashkëpunimin ndërmjet Ukrainës dhe Kinës si në nivel dypalësh ashtu edhe në kuadër të organizatave ndërkombëtare.

“Në takim u diskutuan edhe mënyrat për të ndaluar agresionin rus”, thuhet në deklaratë.

Ministri Kuleba e informoi të dërguarin kinez në detaje për parimet e rivendosjes së një paqeje të qëndrueshme dhe të drejtë bazuar në respektimin e sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës.

“Kuleba theksoi se Ukraina nuk do të pranojë asnjë propozim që parashikon humbjen e territorit të saj ose ndërprerjen e luftës”, thuhet në deklaratë.

Ai tërhoqi vëmendjen për rëndësinë e pjesëmarrjes së Kinës në zbatimin e formulës së paqes të Ukrainës, Iniciativës së Grurit të Detit të Zi, garantimit të sigurisë bërthamore dhe përpjekjeve të tjera të rëndësishme ndërkombëtare.

Palët diskutuan perspektivat afatgjata për zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe midis Ukrainës dhe Kinës dhe u tha se Kuleba dhe Li ranë dakord të përshpejtojnë dialogun për çështjet e rëndësishme.

MARKETING

UniConverter_20230519143422.gif